Semilské muzeum vydává knihu unikátních válečných pamětí

V rámci ediční řady Paměť Semilska, kterou začalo Muzeum a Pojizerská galerie Semily vydávat v roce 2014, je připraven na předvánoční trh nový, již čtvrtý titul v řadě. Bude jím kniha s názvem „Splněná přísaha“ popisující barvité vzpomínky Jaroslava Udatného, rodáka z Hájů nad Jizerou, na léta druhé světové války. Jaroslav Udatný byl jedním z českých vlastenců, kteří po okupaci nesložili ruce v klín, ale po dramatickém přechodu střežených státních hranic se dostal až na Blízký východ, aby se tam přihlásil do československé zahraniční armády. Nejdříve byl zařazen v bojovém 11. pěším praporu, jemuž velel podplukovník Karel Klapálek. Po přesunu jednotky do Anglie působil v lehké brigádní ambulanci u Československé samostatné obrněné brigády pod velením generála Aloise Lišky, s níž prožil vylodění v Normandii a obléhání pevnosti Dunkerque.

Rukopis objevil, editorsky připravil a poznámkovým aparátem opatřil semilský archivář PhDr. Ivo Navrátil, který má lví podíl i na předchozích dvou ze tři titulů ediční řady Paměť Semilska. V rámci ní již Muzeum a Pojizerská galerie Semily vydalo tyto tituly:

2014: Jan Bayer: Domov a osud v Čechách – kronika továrnického rodu Bayerů

2015: Jizerka aneb cesta za poselstvím hudby (1965-2015) – s doprovodným zvukovým CD

2016: Roman Hedvičák a Tomáš Kesner: Památníky minulých časů

Letošní kniha vyjde v nákladu 500 ks, její cena je 190,-Kč a budete si ji moci od prosince 2017 rezervovat prostřednictvím adresy muzeum@muzeumsemily.eu. Prostřednictvím našich zaměstnanců si také můžete objednat některý z titulů ediční řady poštou až domů. Za zvýhodněnou cenu 150,-Kč si ji také můžete zakoupit během křtu knihy v rámci Večera donátorů II. 30. listopadu v 18:00 hodin v Pojizerské galerii. Na tuto akci jste všichni srdečně zváni.

Miroslav Šnaiberk – ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, příspěvkové organizace

*

Večer donátorů v Muzeu a Pojizerské galerii

Již druhým rokem pořádá semilské muzeum Večer donátorů, který je určen přátelům, podporovatelům Muzea a Pojizerské galerie Semily a především všem dárcům, kterých je v letošním roce více než třicet.

"Naši donátoři, nebo dárci, chcete-li, jsou lidé, kteří bez nároků na finanční odměnu přinášejí v průběhu roku různé zajímavé předměty, většinou z domů ze Semil a okolí. Ty  významně doplňují sbírkový fond muzea a bývají i při nejrůznějších příležitostech vystavovány. Takových předmětů je letos přes 1300, tvoří soubor více jak pěti set přírůstkových čísel a hlavně díky nim se muzejní sbírkový fond úspěšně rozrůstá." vysvětluje Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily.

Kromě večera donátorů obohaceného jazzovým koncertem pokřtí v semilském muzeu  i svou již čtvrtou knihu z ediční řady Paměť Semilska, kterou Muzeum a Pojizerská galerie Semily vydává za editorské podpory dr. Ivo Návrátila ze semilského archivu.

"Jedná se o vzácné a nedávno objevené paměti Jaroslava Udatného pocházejícího z nedalekých Hájů nad Jizerou,  vojáka z druhé světové války. Kniha vychází v nákladu 500 ks a věříme, že bude brzy rozebrána." upřesňuje Miroslav Šnaiberk.

Na Večer donátorů II., který se koná v pátek 30. listopadu 2017 od 18:00 hodin v Pojizerské galerii, jsou všichni srdečně zváni. 

připravila Renata Coufalová - e-mail: coufalova@mu.semily.cz

Více informací:      Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily

                               reditel@muzeumsemily.eu  

 

*

Fotosoutěž měla nakonec pět oceněných

Více jak čtyři desítky soutěžních fotografií jsou k vidění ve výstavním sále semilského muzea v rámci výstavy Krajinou Semilska. Výstava prezentuje práce čtrnácti amatérských fotografů a najdete zde jak černobílé tak barevné fotografie. Jednotlivé snímky posuzovala šestičlenná odborná porota a výsledkem jsou dvě dělená první a třetí místa.

Zde jsou výsledky:

1. místo Josef Coufal a Jiří Salač

2. místo Pavla Bičíková

3. místo David Chlum a Ondřej Stránský

Cenu starostky města Leny Mlejnkové za nejlepší fotografii získal černobílý snímek Riegrovy stezky od Josefa Coufala.

Všem oceněným gratulujeme a nejen pro ně je tu informace, že s ohledem na úspěšný první ročník chystáme pro rok 2018 další ročník této fotosoutěže. Bude zaměřena na architekturu města Semily a všichni neprofesionální fotografové se do ní se svými soutěžními snímky mohou hlásit už nyní. Uzávěrka fotosoutěže 30. května 2018.

Bližší informace k soutěži najdete na www.muzeumsemily.com

Výstava Krajinou Semilska jistě stojí za zhlédnutí a všechny školy ze Semil a okolí na ni mají vstup zdarma.

Miroslav Šnaiberk

ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, příspěvkové organizace

*

Do Semil zavítal o prázdninách slavný fotograf Tono Stano

Bylo mou velkou ctí přivítat 14.července 2017 v Semilech ikonu československé fotografie, velkého umělce a fotografa dnes již světového jména Tono Stana. Původem slovenský fotograf od roku 1980 žijící v Praze měl za sebou cestu a čerstvé zážitky z filmového festivalu v Karlových Varech, kde v hotelu Pupp fotografoval hollywoodské hvězdy Casey Afflecka a Umu Thurman. Tono Stano přijal naše pozvání s nabídkou na prohlídku prostor Muzea a Pojizerské galerie Semily, kde bychom mu rádi v příštím roce realizovali výstavu. Kromě muzea si slavný fotograf s velkým zájmem prohlédl i areál bývalé továrny v Řekách, kde by mohly vzniknout nové originální fotografie inspirované tímto jedinečným industriálním prostorem. Za ochotné umožnění prohlídky těchto prostor je třeba poděkovat panu Milanu Kuršelovi.

„Moje první návštěva Semil byla naplněna úžasnou fascinací“, napsal na závěr své návštěvu do muzejní pamětní knihy Tono Stano. Loučili jsme se s tím, že ještě toto léto se sem vrátí načerpat inspiraci a že začneme pracovat na výstavě. Vzniknout by zde měla autorova nové kolekce fotografií pořízených přímo v Semilech, jejichž prezentace by měla být vrcholem výstavní sezóny příštího roku. Myslím, že se milovníci umění mají nejen v Semilech příští rok opravdu na co těšit.  Plánovaná výstava jistě překročí svým významem hranice regionu a přilákají všechny znalce špičkové umělecké fotografie. A vzniknou-li některé z fotografií Tono Stana v Semilech, je možné, že se po čase dostanou do světových galerií v New Yorku či Shangaji, kde má Tono Stano vystavovat. A to by byla pro Semily jistě velká prestiž a čest.

Miroslav Šnaiberk

ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, příspěvkové organizace

 

 

 

TOPlist